Afarin Eghbal - Abuelas Awards List

14x Nominations

 

*** Nominated for Best Student Documentary Award at Sheffield Doc/Fest (Jun 2011)

 

*** Nominated for Gold Hugo Award for Best Short Film at Chicago International Film Festival (Oct 2011)

 

*** BAFTA Nomination for Best Short-Animation (Feb 2012)

 

*** Nominated for the Golden Firebird Award at the Hong Kong International Film Festival (Apr 2012)

 

*** Royal Television Society Nomination for Best Post-graduate Animation (May 2012)

 

*** Shortlisted for the Student category of the One World Media Awards (May 2012)

 

*** Nominated for the Student College Film Category of the Wild Rose Independent Film Festival (Nov 2012)

 

*** Nominated for the Director of Shorts Category of the Wild Rose Independent Film Festival (Nov 2012)

 

*** Finalist for Cinema Eye Honor for Outstanding Achievement in Nonfiction Short Filmmaking (Jan 2013)

 

*** Runner up for Best Short Film Audience Award at the Portland International Film Festival (Feb 2013)

 

*** Finalist for the Cinemadamare Travelling Film Festival (Jun-Sep 2013)

 

*** Nominated for Best Animation Category of the Maverick Movie Awards (Oct 2013)

 

*** Nominated for Best Production Design Category of the Maverick Movie Awards (Oct 2013)

 

*** Nominated for Best Student Picture Category of the Maverick Movie Awards (Oct 2013)

 

70 x Awards Won

 

1.  Audience Award for Best British Film = London International Animation Festival (Aug 2011)

 

2.  Jury Special Mention for Best of Festival = London International Animation Festival (Aug 2011)  

 

3.  Jury Special Mention for Short Film = Chicago International Film Festival (Oct 2011)

 

4.  Crystal Heart Award for Short Film = Heartland Film Festival (Oct 2011)

 

5.  Jury Grand Prize for Documentary-Shorts = Austin Film Festival (Oct 2011)

 

6.  Special Video Award = United Nations Association Film Festival (Oct 2011)

 

7.  Augustin Award for Best British Film = Leed s International Film Festival (Nov 2011)

 

8.  Golden Mikeldi for Animation = Bilbao International Documentary & Short Film Festival (Nov 2011)

 

9.  Arte Short Film Prize = Munich International Festival of Film Schools (Nov 2011)

 

10. Creative Film Making Award = National Association for Higher Education in Moving Image (Nov 2011)

 

11. Jury Honourable Mention for Documentary = Bristol Encounters International Short Film Festival (Nov 2011)

 

12. Special Golden Jabberwocky for Best Student Animation = Krakow International Film Festival Etiuda & Anima (Nov 2011)

 

13. Vienna Audience Award = Anilogue International Animation Festival (Nov 2011)

 

14. Amnesty Int’l France Prize = Rencontres Henri Langlois International Film Schools Festival (Dec 2011)

 

15. Best Documentary-Short = International Student Film Festival London (Feb 2012)

 

16. Audience Choice Award = International Student Film Festival London (Feb 2012)

 

17. Best Student Film = Thin Line Film Festival, Texas (Feb 2012)

 

18. Audience Choice Award for Best Animated Film = Sedona International Film Festival (Feb 2012)

 

19. Best Animation Award = Peace on Earth Film Festival (Feb 2012)

 

20. Jury Special Mention for Short Film = Bermuda International Film festival (Mar 2012)

 

21. International Jury Special Distinction = Roanne International Festival of Animated Short Films (Mar 2012)

 

22. Best Short Film Documentary Award = It’s All True International Documentary Festival, Brazil (Mar 2012)

 

23. Belgrade Golden Medal for Best Documentary Film = Belgrade Documentary & Short Film Festival (Apr 2012)

 

24. Best Animation = Aspen ShortsFest (Apr 2012) Oscar Qualifying Award

 

25. Full Frame President’s Award = Full Frame Documentary Film Festival (Apr 2012)

 

26. Jury Special Mention for Unique Storytelling in Student Shorts = Dallas International Film Festival (Apr 2012)

 

27. First Prize Animation Award = Athens International Film & Video Festival (Apr 2012) Oscar Qualifying Award

 

28. Student Production Postgraduate Award = BUFVC Learning On Screen Awards (Apr 2012)

 

29. Premier Award = BUFVC Learning on Screen Awards (Apr 2012)

 

30. Best Experimental Film = Busan International Short Film Festival (May 2012)

 

31. Jury Special Mention for Student Film = Leiden International Short Film Experience (Jun 2012)

 

32. Panasonic Audience Award = NAHEMI BFI Eat Our Shorts (Jul 2012)

 

33. Best Documentary Award = Rushes Soho Shorts Film Festival (Jul 2012)

 

34. Best Film = Wimbledon Short Film Festival (Jul 2012)

 

35. Audience Award = Wimbledon Short Film Festival (Jul 2012)

 

 

36. Special Jury Mention for Short-Animation = Guanajuato International Film Festival (Jul 2012)

 

37. Special Jury Mention for Short Films = Traverse City Film Festival (Aug 2012)

 

38. Best Student Short Film = Docutah Southern Utah International Documentary film Festival (Sep 2012)

 

39. Best Student Short = 2012 Philadelphia Film & Animation Festival (Sep 2012)

 

40. BAFTA LA Certificate of Excellence = Mill Valley Film Festival (Oct 2012)

 

41. River Admiration Award (for Outstanding Film) = Silent River Film Festival (Oct 2012)

 

42. 1st Place Animation Award = Bayou City Inspirational Film Festival (Oct 2012)

 

43. CILECT Prize 2012 for Best Animation – CILECT 2012 (Oct 2012)

 

44. Special Jury Mention = Primanima World Festival of First Animations (Oct 2012)

 

45. Special Short Documentary Jury Prize for Artistry = Indie Memphis Film Festival (Oct 2012)

 

46. Award of Merit in Student Film Category = Women’s Independent Film Festival (Nov 2012)

 

47. Blogger’s Prize = Festival Cinema et Droits Humains (Amnesty Int’l Paris) (Nov 2012)

 

48. Best Documentary Short = Wild Rose Independent Film Festival (Nov 2012)

 

49. Distinctive Achievement Award for Best International Film = Wild Rose Independent Film Festival (Nov 2012)

 

50. Distinctive Achievement Award for Animation = Wild Rose Independent Film Festival (Nov 2012)

 

51. Distinctive Achievement Award for Editing Short = Wild Rose Independent Film Festival (Nov 2012)

 

52. Distinctive Achievement Award for Production Design = Wild Rose Independent Film Festival (Nov 2012)

 

53. University of Szczecin Student Jury Award = 21st DokumentART European Film Festivals for Documentaries (Nov 2012)

 

54. Best Animation Award = Miami Short Film Festival (Dec 2012)

 

55. Best Short Film Prize = Human Screen Film Festival, Tunisia (Dec 2012)

 

56. Jury Award for Best Short Film = British Shorts Film Festival, Berlin (Jan 2013)

 

57. Spirit of the Hoka Award for Best Animated Short = Oxford Film Festival, USA (Feb 2013)

 

58. Overall “Best of Show” Winner = George Lindsey UNA Film Fest (Mar 2013)

 

59. Best Student Documentary = George Lindsey UNA Film Fest (Mar 2013)

 

60. Best Story = George Lindsey UNA Film Fest (Mar 2013)

 

61. Best Cinematography = George Lindsey UNA Film Fest (Mar 2013)

 

62. Best Editing = George Lindsey UNA Film Fest (Mar 2013)

 

63. Best Animation Award = Taos Shortz Film Festival (Mar 2013)

 

64. Best Student Short = Los Angeles Women’s International Film Festival (Mar 2013)

 

65. Best Short Film (Overall Winner) = Skepto International Film Festival, Cagliari, Italy (Apr 2013)

 

66. Youth Jury Award for Most Inspirational Short Film – Reel to Real International Film Festival for Youth, Vancouver, Canada (Apr 2013)

 

67. Best Animation Award = Be Film The Underground Film Festival (Formerly Tribeca Underground Film Festival), NYC (Apr 2013)

 

68. Overall Winner = Virgin Atlantic Film Festival in the Sky (Sep 2013)

 

69. Best Student Short = Indie Spirit Film Festival (Oct 2013)

 

70. Jury Special Mention = Interfilm Short Film Festival, Berlin (Nov 2013)